سفارش تبلیغ
صبا ویژن

مشاوره مهاجرت به کشور بلژیک

بلژیک از دسته کشورهای گستره شنگن و عضو اتحادیه اروپا است، افراد زیادی سالانه متقاضی کوچ به بلژیک هستند، دانشگاه های خوب، واقع شدن مقر اتحادیه اروپا و غیره سبب شده افراد علاقمند گرفتن اقامت این مملکت باشند، در این مقاله به چهره کم راه ها و طریق های مهاجرت به این کشور از طرق مختلف تحصیل، کار، سرمایه گذاری و غیره ارائه شده است، جهت کسب اطلاعات اغلب می توانید با مشاورین مهاجرت به اروپا تماس حاصل فرمایید.

 

مزایای حیات و مهاجرت به بلژیک

در سالهای بازپسین ،داستانهای زیادی از جا به جایی افراد ثروتمند به بلژیک در تیترها بوه است.نه فقط کسان اروپایی همانند هلندی ها و فرانسویها به این کشور کوچ میکنند بلکه غیر اروپایی ها مثل آمریکایی ها، اسیایی ها به آنجا مهاجرت میکنند.تعداد زیدی از این مقیمان جدید نظر مشترکی دارند که داشتن گذرنامه مولتی پل به آنها فرمان میدهد که یک شهروند جهانی برای مسافرت بدون محدودیت باشند در حالیکه میتوانند از مزایا و سودهای زندگی در بلژیک بهره‌گیری کنند.در راستی پاسپورت بلژیک اجازهمسافرت به 174 کشور بدون ویزا را میدهد. جدا از مزایای شهروندی بلژیکی رهنمود شده، ورود به بلژیک نسبتا آسان و مقصد قابل دسترس است.

 

تعدادی از ویژیگی های کلیدی بلژیک

 

مهاجرت به کشور بلژیک

 

مراقبت های پزشکی در بلژیک

اگر شما در بلژیک حیات و پیشه میکنید،به طور معمول بوسیله سیستم پزشکی بلژیک پوشش داده میشوید، اگر شما ثبت نام مناسبی اتمام دهید.سیستم پزشکی بلژیک یگانه از بهترین در اروپا است و بیمارستانهای نکوداشتن در مسافتهای تقریبا  دست یافتنی است.

 

خانه در بلژیک

در سنجش با دیگر کشورهای اروپایی ،خانه ها در بلژیک ارزانتر هستند. گرد سایر از مزیتهای زندگی در مملکت کوچکی مثل بلژیک این است که لازم نیست که برای کم و بیش بودن به محل پیشه حتما در شهر حیات کنند.در نتیجه مهاجران میتوانند خانه هایی که در حومه شهر هستند کرایه کنند که با تفاوت بیشتری از خانه های در شهر ارزانتر هستند.

 

تامین اجتماعی

زمانیکه دربلژیک به عنوان کارفرما ثبت اسم شدید .شما تحت قانون تامین اجتماعی بلژیک میشوید.در این رابطه، از شما تقاضا میشود برای پرداخت سهمیه های تامین اجتماعی.از روش پرداخت این سهمیه ها خودتان و خانواده تان در بلژیک سزاوار هزینه های بازپرداخت سرویسهای سلامت در بلژیک میشوید. مزایایی مشابه مزایای کار،مزایای زایمان و غیره نیز در خرج بیمه درمانی اعمال میشود.مقدار سهمیه ها سه ماه یکبار است که ارتباط به درامد شما دارد.

 

ساختار ترابری عمومی خوب

در بلژیک سیستم ترابری عمومی وسیعی وجود دارد.تقریبا تمام شهرها در موعد کوتاهی از راه قطار بهم پیوسته میشوند. همچنین وسایل حملیه نقل عمومی در تو شهرها بسیار عالی و متنوع هستند،شامل اتوبوس،مترو، واگون برقی. اگر کسی پیرو وسایل ترابری عمومی نباشد، میتواند از دوچرخه کاربرد کند،بیشتر شهرها دوستدار دوچرخه هستند.

 

سفر منطقه ای آسان

یکی دیگر از مزایای کوچک بودن بلژیک این است که رفتن به شهرهای لندن ، امستردام و پاریس در کمتر از سه ساعت امکان پذیر است.و این باعث شده که بلژیک نقطه آغاز احسان برای سرمایه گذاری در اروپا باشد.

 

شرایط مهاجرت به بلژیک

به عنوان نمونه اگر فردی در ایران متولد شود، بر طبق مفاد قانون مدنی مملکت ما خواه ناخواه ایرانی به شمار می رود. فلذا تابعیت امری انتخابی نیست وهمانگونه که در مونث 988 قانون مدنی ذکر شده است ترک آن نیز حائز شرایط خاصی می باشد.

متخصصین ما در موسسه حقوقی ، پاسخگوی سوالات شما در امور حقوقی مربوط به تابعیت از راه تولد و همچنین سوالات مرتبط با کوچ به کشور بلژیک هستند.

در صورتی که شما در کشور بلژیک متولد شده باشید و بخواهید از این طریق تابعیت دریافت کنید نباید فقط به این امر پروا کنید زیرا کشورها گاهاً از سیستم خون و گاهی از سیستم خاک تبعیت می نمایند که سیستم خاک سیستمی است با این مفهوم که اگر فرد متولد جایی باشد، در آنجا ماندن می گیرد اما در سیستم خون شخص باید از پدر یا مادر تابع آن کشور متولد شده باشد تا تابعیت آن کشور را گرفتن نماید.

در سیستم بلژیک سیستم خون است ولی با شرایطی به شخص متولد بلژیک ماندن و تابعیت تعلق می گیرد که در باب آن در مقالات دیگر به تشریح سخن خواهیم گفت.

 

اخذ تابعیت از راه زناشویی در بلژیک

مسئله ای که برطبق سامانه حقوق بین الملل خصوصی در وسط اکثر کشور های جهان پذیرفته شده می باشد ، بدین صورت است که افراد درخواست کننده در چهره زناشویی ؛ می توانند برای گرفتن تابعیت کشور باره نظر اقدام کنند. با توجه به آنچه که گفته شد، اگر شخصی با یکتا از شهروندان بلژیکی زناشویی کند؛ می تواند در راستای اخذ تابعیت اسپانیا اقدام نماید.

 

در حقوق مملکت ایران نیز در پاراگراف (لاتین) 6 ماده 976 قانون مدنی به این امر اشاره شده است که هر موعد تبعه بیگانه با شوهر ایرانی زناشویی نماید، ایرانی محسوب می شود.

 

البته در بعضی کشورها همچون ایران یادگارها حقوقی در باره اخذ تابعیت پس از زناشویی با شوهر یا زن آن کشور متفاوت است. ولی در رابطه با مملکت بلژیک ازدواج با مرد یا زن تبعه ی آن، حتما ته به دریافت تابعیت می گردد. این فرمایش منوط بر این است که پرونده ی گرفتن تابعیت در بلژیک صحیح ارائه گردد و حائز شاکله ی صحیح حقوقی باشد. آنچه در مونث 976 قانون مدنی ایران بیان شده است، حاکی از تحمیلی بودن آثار تابعیت است. به عنوان مثال چنانچه که زن بیگانه با فوت شد ایرانی زناشویی نماید از نظر قانون گذار خود به خویش ایرانی حساب می شود. در حالی که ازدواج مرد خارجی با زن ایرانی متضمن اخذ تابعیت نیست. مشخص است که اطلاعات حقوقی درباره زناشویی و شروط ضمن عقد زناشویی و دریافت تابعیت یا ماندن در بلژیک از طریق زناشویی دارای پیچیدگی ها و اصول حقوقی خویش است.

 

ویزای ازدواج بلژیک

ویزای ازدواج بلژیک به عنوان ویزای گونه c شناخته میشود.این ویزا به شما اجازه دریافت جشن عروسی در گردآوری بلژیک با شریک ساکن در بلژیک را میدهد. طی سه ماه از ورود متقاضی در بلژیک باید روندهای مربوط به آن چهره بگیرد.برای بازداری از هر گونه طاقت امیدی، به متقاضی ها توصیه میشودفایلهای کامل را سه ماه قبل از موعد باره نظرشون برای ورود ارایه دهند زیرا درخواستها برای تصمیم گیری به ادره خانه در بروکسل فرستاده میشود .

 

قبل از ارایه تقاضا ویزا تمام اسناد اداری بیگانه باید مرتبا به وسیله وزارت امور خارجه ی مملکت که اسناد را فرستاده و به وسیله سفارت ذیصلاحیت قانونی شوند و به رسمیت شناخته شوند.

 

دقت شود که فرد متقاضی و کسی که میخواهد با آن شریک شوید حتما بالای 21 سال باشند.

 

حتی اگر شما همسر یا شریک بلژیکی داشته باشد، باشید برای واجد شرایط بودن شهروندی بلژیک نیاز خواهید داشت به طور قانونی 5 سال مقیم بلژیک بوده باشید و به یکتا از زبانهای ملی بلژیک چیرگی داشته.شما همچنین باید مقاوم کنید که از نظر اقتصادی و اجتماعی با هم دیگر مشترک هستید، هرچند در این باره رابطه شما میتواند احتمالا به نفع شما باشد.

 

گرفتن شهروندی بلژیک از طریق ازدواج

افراد خارجی میتوانند شهروندی بلژیک را از طریق زناشویی با یک شهروند بلژیکی توسط آورند منتها نه بی درنگ بعداز ازدواج. دو نفر نیاز دارند مدتی با هم حیات کرده باشند برای این منظور.

 

شرایط برای دریافت شهروندی بلژیک از راه ازدواج

 • زوجین باید کمینه سه سنه در بلژیک زندگی کنند.
 • زوجین باید کمینه 6 ماه در بلژیک با هم زندگی کرده باشند.
 • شریک ازدواجی باید بیانیه رسمی در ارتباط با خواسته خود برای دریافت شهروندی بلژیکی ارایه دهد.

 

 

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل

مهاجرت به بلژیک از طریق تحصیل مطابق مراحل پایین می باشد:

 

شهروندان غیر اتباع اتحادیه اروپا/EEA 

ملیت های جهان سوم که قصد کوچ به مملکت بلژیک بیش از 90 روز اقامت در این کشور را دارند، احتیاج به دریافت ویزا گونه D از سفارت بلژیک در مملکت خویش دارند. این در موردی می باشد که فرد در برنامه تحصیلی ارائه شده توسط دانشگاه معتبر باره نظر این کشور ثبت اسم کرده باشد. برای شایستگی داشتن دانشجویان در این نوع ویزا، متقاضی باید شرایط زیر را داشته باشد:

 • در درازا ماندن در مملکت بلژیک، دانشجویان بایستی مسغول تحصیل باشند.
 • دانشجویان بایستی منبع مالی معتبر طی اقامت در این کشور داشته باشند.
 • دانشجو باید پوشش بیمه مسافرتی را داشته باشد.
 • متقاضیان نباید خطری برای امنیت در این کشور داشته باشند(بعنوان نمونه سابقه جنایی نداشته باشند)
 • قبل از اقدام به ویزا، حتما نامه پذیرش دانشگاه خود را داشته باشید. ضمنا تحصیلات خویش را در مملکت خودتان به آخر رسانده باشید(لیسانس، فوق لیسانس و … ). برنامه تحصیلی شما در دانشگاه بلژیک باید یومیه و تمام وقت باشد.

 

درخواست ویزا دانشجویی و اقامت مملکت بلژیک

هنگامی که مدارک را به سفارت ارائه دادید و در صورتی که اقامت شما بیش از سه ماه باشد، باید فرم درخواست بلند مدت را پر کنید و به به اتفاق مدارک خواسته شده در زیر ارائه دهید:

 • پاسپورت معتبر/شناسه سفر
 • اثبات اینکه شما در دانشگاه مورد نظر جایگاهی دارید
 • کپی از مدارک تحصیلی
 • جزئیات مربوط به دروس تحصیلی
 • گواهی که تغییر ناپذیر کند شما در بلژیک منبع مالی کافی برای تامین خرج های زندگی، درمان، تحصیل و خرج برگشت به کشور خود را دارید (تمکن مالی بلژیک؛ 617 یورو در ماه برای سنه تحصیلی 2016-2015 ).
 • گواهی پزشکی
 • گواهی عدم سوء پیشینه، چنانچه بیشتر از 21 سال سن دارید.

برای پاسخ در دانشگاه باره عقیده مملکت بلژیک، باید یکتا از شرایط پایین را داشته باشید:

 • تاییدیه رسمی برای ثبت نام در برنامه های تحصیلی ارائه شده
 • گواهی که نشانه دهد شما به مطالعات و دروس قبل بینی شده دسترسی دارید. این گواهی باید توسط بنیاد-نهاد-سازمان آموزشی مرتبط صادر شود.
 • گواهی ثبت اسم برای آزمون های ورودی دانشگاه در مملکت بلژیک

 

مهاجرت کاری به بلژیک

سه نوع مجوز شغل در بلژیک هستی دارد و با پروا شرایط کاری شما صادر می شود.

مجوز کار بلژیکی A:

مجوز A برای تمام کارفرمایان و مشاغل حقوق دار در بلژیک به طور نامحدود معتبر است – یعنی شما می توانید برای هر کارفرما در بلژیک برای هر مدت سررسید پیشه کنید اما تحت شرایط سخت تر.

برای اخذ مجوز کار بلژیکی A، باید ثابت کنید که در مدت ماندن قانونی بدون وقفه 10 ساله در بلژیک، به مدت چهار سنه با مجوز پیشه بلژیکی نوع B شغل کرده اید.بدون وقفه یعنی بیش از یک سال در دوره اقامت خارج از بلژیک نبوده اید.

برخی از کارگران نمی توانند برای پروانه شغل بلژیکی Aدرخواست دهند، از جمله:

 • کارگران بسیار ماهر
 • پرستار بچه
 • کارآموزان
 • کارگران در ماموریت موقت
 • محققان و استادان مهمان
 • تکنسین های تخصصی

 

مجوز کار بلژیکی B:

اعضای خانواده افرادی که حائز مجوز گونه B هستند، کسانی که پیشه ازاد دارند و کسانی که به مجوز کار احتیاج ندارند.

علیرغم مدت قرارداد کاری شما ،این نوع پروانه برای کارفرمای ویژه در شغلی ویژه برای بیشینه لغایت 12 ماه صادر می شود. با این حال، این مجوز می تواند تا زمانی که شما واجد شرایط باشید ،تمدید گردد.

مجوز شغل B مستلزم ضمانت کارفرمایان است؛ کارفرما باید به منظور استخدام شما ، برای پروانه شغل درخواست کند. این مجوز فقط برای استخدام بدست شرکت سرمایه گذار و برای موقعیت شغلی مشخص شده در تقاضا معتبر است. در اصل، تنها زمانی به یک کارگر بیگانه در بلژیک فرمان کار می دهند که امتحان بازار پیشه مشخص کند هیچ کاندید مناسب دیگری در بازار شغل بلژیک یا EEA در شرایط معقول هستی ندارد.

با این وجود، گروه های مختلف کارگران می توانند مجوز پیشه را بدون بیچارگی به امتحان بازار پیشه گرفتن کنند. (به عنوان مثال، محققان، کارگران بسیار چیره دست و یا کارشناسان فنی.) کارفرمایان وانگهی می توانند مقیمان بلندمدت از کشورهای دیگر اتحادیه اروپا با مجوز شغل B استخدام کنند، اگر پیشه انها در لیست مشاغل کمبود موجود باشد.

 

مجوز پیشه بلژیکی C

مجوز کار بلژیکی C برای اتباع بیگانه خاصی است که در بلژیک فقط به طور گذرا ماندن دارند، مانند دانشجویان یا اعضای خانواده مأمورین کنسولی، و یا کسانی که حق اقامت آنها همانند پناهجویان تایید نشده است. این مجوز این امکان را می دهد لغایت متقاضیان در هر زمینه و برای هر گونه پیمان نامه شغلی به مدت اعتبار مجوز ماندن خود پیشه کنند و وانگهی حائز حق و حقوقی کاری مثل با شهروندان بلژیکی هستند. این پروانه برای مدت یکسال صادر می شود و می تواند تحت شرایط خاصی تمدید شود.

 

مهاجرت به بلژیک از راه سرمایه گذاری و ویزای طلایی

ویزای طلایی ماندن بلژیک:

بر خلاف بسیاری از کشورهای دیگر در اروپا، بلژیک یک ویزای زرین به نام ” ویزای سرمایه گذاری” را ارائه می دهد که در آن هر تقاضا جداگانه مورد رسیدگی پیمان می گیرد. این با ویزای کشورهای اروپایی که قوانین واضحی برای برنامه ویزای سرمایه گذاری که بر پای بست، سرمایه گذاری در املاک و مستغلات ارائه می دهند، متفاوت است.

متقاضیان می توانند با برپایی یک شرکت بلژیکی درخواست کنند. متقاضیان کامیاب می توانند پس از پنج سنه اقامت و تابعیت همیشگی راکسب کنند. سرمایه گذاری معمول پنج ساله 350000 – 500000 یورو است .

سرمایه گذا ران برای کسب تابعیت بلژیک از راه سرمایه گذاری باید در آزمون زبان هلندی، آلمانی یا فرانسه شرت کنند.

 

مزایای ماندن بلژیک با بیشینه سرمایه 500000 یورو:

 • اقامت کامل خانواده
 • بدون دربایستن به شرایط دیگر اقامت
 • سفر رایگان به شنگن
 • اخذ تابعیت در آینده

برنامه بلژیکی امثال برنامه ویزای طلایی مملکت های دیگر اروپا به روشنی تعریف نشده است. گذرگاه های مختلف سرمایه گذاری از قبیل: ساختن یک سازمان سهام بین المللی ، سرمایه گذاری در یک کمپانی بلژیکی موجود یا سرمایه گذاری در یک کمپانی خارجی از راه کمپانی سهام دار در بلژیک وجود دارد. این ویزا برای برای سرمایه گذاری های تجاری رهنمود می شود نه سرمایه گذاری املاک و مستغلات.

بلژیک این امکان را به سرمایه گذاران مقیم دائم میدهد که تنها پس از پنج سال برای شهروندی تقاضا دهند.

مدارک باره احتیاج برای تقاضا تابعیت عبارتند از: مدارک روابط حقیقی با بلژیک (به صورت ثبت شرکت) و اظهار نامه برای تبدیل شدن به یک شهروند بلژیکی و تعهد به پشتیبانی از قانون بنیادین کشور. هنگامی که تقاضا تایید شد، سرمایه گذار می تواند برای گذرنامه بلژیکی تقاضا کند و بی درنگ از مزایای انبوه ملیت بلژیک از قبیل عدم پرداخت مالیات ارزش افزوده، سود سرمایه ، و دو تابعیتی شدن و داشتن دو گذر نامه لذت برد.